Chléb
Pečení chleba patřilo k základním dovednostem lidí. Dnešní doba nám tyto dovednosti odcizuje. Je dobré mít možnost v uspěchané době zakoupit chléb v obchodě, ale je více než žádoucí zachovat, nebo si znovu osvojit znalost, jak chléb upéct doma. Přípravou domácího kváskového chleba získáte mnohem více než pečivo, získáte to, čemu se říká kouzlo domova. Je více než pozoruhodné, že chléb je námětem mnoha legend a pohádek, že evropská kultura je neoddělitelně spojená s touto základní potravinou. Chléb je branou ke spiritualitě a poznání moudrosti našich předků, kteří prokazovali tomuto božímu daru hlubokou, až mystickou úctu. Chovali se k němu s pokorou a mnohdy i s bázní.
Výukový seminář – pečení českého chleba.
Naučíme Vás:
-
Jak si počínat při zakládání, přípravě a udržování ŽIVÉHO kvásku.
-
Přípravu a pečení Žitno - Pšeničného kváskovo - kvasnicového chleba.
-
Přípravu a pečení Samožitného Kváskového ve formě pečeného chleba.
-
Tradice a obyčeje s chlebem spojené.
Ukážeme Vám dále celý postup pečení českého chleba v peci - vytápěné dřevem. Cílem je naučit a nadchnout zúčastněné pro znovuoživení tradice, která je samotným základním kamenem české gastronomie, stravovacích zvyků a zvyků kulturně duchovních. Ukážeme Vám, jak si počínali naši předkové. Zažijete jak tajemné a obyčejné zároveň je držet v rukou pecen, jenž je Vašim dílem. Chléb, který po vytažení z pece dokáže nasytit ne jen lidská ústa ale i srdce pokorou, láskou a zdravou hrdostí na tradice které nesmíme nechat vyhasnout.
Kvásek a jeho dopad na lidský organizmus.
Kváskový chléb, nebo chléb s vysokým obsahem kvásku můžeme nazvat v jistém slova smyslu chlebem živým. Kultury v chlebovém kvásku přirozeně obsažené, jsou příbuzné kulturám, způsobujícím kysání zelí, zrání sýrů, či kvašení vína měnícího se na burčák a později na vína mladá. Rozbory takto připravených potravin ukazují přítomnost cenných mikroorganizmů jako: lactobacillusacidophillus, lactobacillus thermohylus, kterým vděčíme za rozvoj střevní mikroflóry. Spolu s podílem celozrnné mouky je chléb doslova vynikající prevencí před civilizačními chorobami, ve kterých se český národ staví ve výskytu na přední místa. Za mnohé jmenujme nádorová onemocnění tlustého střeva – zde jsme obsadili dokonce místo první. Bylo zjištěno, že i po upečení jistý podíl kvasinek v chlebu zůstává. Tyto opět v trávícím traktu ožívají, kde prokazatelně posilují obranyschopnost lidského organizmu.
Droždí, jeho použití a zdravotní dopad.
V dnešní době je droždí z nepochopitelných důvodů různými nedouky NEDOPORUČOVÁNO jako součást ,,zdravé“ stravy. Stejně bylo nedoporučováno i sádlo, máslo a vajíčka. Pozdější výzkum však ukázal pravý opak. Ano je pravdou, že existují receptury, kam kvasnice nepatří, kde kynutí těsta zajištuje kvásek, jako například receptura Samožitného Kváskového. Známe ale mnoho receptur, kde jsou kvasnice jedinou možností jak docílit opakovatelného výsledku. Droždí jednoznačně patří do našeho jídelníčku a jeho použití v pečení pro přípravu těsta je někdy nenahraditelné. Kvasnice – pekařské droždí je mimo jiné cenný zdroj bílkoviny, zdroj vitamínu řady B, hlavně B1 – tiamin, B2 – riboflavin, B3 – niacin. Ojedinělost kvasnic spočívá v BIOLOGICKÉ vstřebatelnosti vitamínů a přirozeně se vyskytujících prvků, která je nesrovnatelně větší než u vitamínů a prvků syntetiky produkovaných a izolovaných. Kvasnice příznivě ovlivňují nervový aparát, růst vlasů, nehtů, regeneraci pokožky, napomáhají správné funkci trávicího traktu. Přítomnost kyseliny fytové v kvasnicích obsažené prokazatelně snižuje výskyt rakoviny tlustého střeva a nádoru prsu. Konzumace droždí působí na tvorbu serotoninu – nervového přenašeče, jemuž vděčíme za pocity spokojenosti a blaha.